Aktuality

Napredujeme ako jednotlivci aj ako tím

Basketbalisti Slovenska dnes o 18.00 vybehnú na palubovku bratislavskej Eurovia arény, aby si zmerali sily s Luxemburskom. Začína sa predkvalifikácia MS 2023. V rámci B-skupiny sa naša reprezentácia pobije o jednu z dvoch postupových miesteniek s Islandom, Kosovom a Luxemburskom. Úspech, či neúspech sa pritom bude odvíjať predovšetkým od výkonov nastupujúcej generácie basketbalistov. Do nej patrí aj Mário Ihring, rozohrávač bratislavského Interu, ktorý už ako tínedžer okúsil najvyššiu súťaž v Taliansku, vyhral titul v Poľsku a okrem domoviny pôsobil aj v Chorvátsku.

Každý začiatok prináša očakávania. Basketbalisti Slovenska dnes, s mladým a nádejným kádrom, vstúpia do predkvalifikácie MS 2023. S akými očakávaniami a predsavzatiami do toho idete? – spýtali sme sa Mária IHRINGA.

„Prichádzame do reprezentácie zlepšiť sa individuálne aj tímovo. Pomáha nám to napredovať ako jednotlivcom, tak aj celému tímu. Získavame skúsenosti, ktoré sa nedajú získať inde a inak. Očakávania sú vždy také, že odohráme zápas na sto percent a skúsime ho vyhrať. Je to od zápasu k zápasu a my v každom, ako som už povedal, musíme odovzdať sto percent.“

Tridsiatnici sú v kádri len dvaja, lídri sa tak profilujú medzi mladými basketbalistami, počnúc Vladom Brodzianskym. Jedným z nich ste vy. Vo veku 21 rokov už tretí rok nesiete zodpovednosť za tvorbu hry. Aj keď sa zdá, že si to užívate, nie je to pre mladého hráča občas stresujúce?

„Začiatky boli ťažšie, bol na mňa vytváraný istý tlak. Ale som s tým zmierený, snažím sa s tým pracovať a pretvárať to do pohody. Aj keď nejaký stres je, snažím sa to nedávať najavo, ustáť to a dostať sa do tej pohody. Viem, že viem hrať basketbal a chcem to ukázať. Všetci chceme. Myslím, že aj Vlado je na ihrisku v podobnej pozícii. Ostatní chalani nám veria, čo nám dodáva sebadôveru. Ale je to v prvom rade tímový basketbal a je nás dvanásť hráčov.“

Konkurencia na poste tvorcu hry sa zvýšila príchodom Olivera Tota, nechýba ani Šimon Krajčovič. Vy ste však v lige podávali v poslednom čase výborné výkony, opakovane ste zbierali double-double. Čo za tým hľadať?

„Je to o dôvere. Myslím, že u trénera v klube som si vybojoval väčšiu dôveru. Dával mi dosť priestoru a potom aj sebavedomie ide nahor. Iste, závisí to aj od spoluhráčov. Zistili sme, že mám príležitosť byť líder, teda nebyť stále len v pozícii mladého hráča, ale že som hral už v zahraničí, nejaké skúsenosti mám a na ihrisku môžem pomôcť tímu najviac ako viem. A to je to, o čo sa vždy snažím.“

Na klubovej úrovni vás vedie Aramis Naglič, v reprezentácii Žan Tabak. V oboch prípadoch legendy chorvátskej „košarky“. Sú si tí dvaja v niečom podobní?

„V niečom určite. Predsa hrávali spolu a dobre sa poznajú. Ale majú troška odlišné štýly hry. Myslím, že Žan Tabak je viac na agresivitu a na low post, teda na hru pod košom. S Aramisom Nagličom je to viac o pick and rolloch, teda stavaní clôn a zbiehaní a tiež o hre na obvode, hľadaní strelcov. Tu platí, že každý tréner má to svoje špecifické a my ako hráči sa musíme vedieť prispôsobiť rôznym štýlom.“

Späť k reprezentácii, s trénerom Tabakom a jeho asistentmi Albertom Blancom Vilom a Michalom Madzinom ste isto riešili našich najbližších súperov. Čo nás teda dnes proti Luxembursku a v nedeľu na Islande vlastne čaká?

„Niečo sme si už povedali, ale hlavná časť skautingu príde až po tomto rozhovore. Základy sme si už rozobrali, ako hrajú tímy v obrane, čo sú ich kľúčové zbrane. Pripravovali sme si útoky aj obranu, vieme, čo hrajú, vieme, že zvlášť Island bude tvrdý a bojovný. Pred zápasmi ale nechcem byť konkrétnejší, to isto chápete.“

X

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri